Sytuacja polskich rolników

Nie da się ukryć, że sytuacja mieszkańców polskich wsi jest trudna. To właśnie na obszarach wiejskich odnotowuje się największe bezrobocie i najniższe zarobki. Niestety zwiększa się również liczba zadłużonych gospodarstw. BIK podaje, że zadłużonych jest blisko 10 tysięcy firm rolniczych, a łączna kwota niespłacanych w terminie zobowiązań to 426 milionów złotych. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy?

 

Polski rolnik

Liczba rolników, którzy są aktywni na terenach wiejskich, każdego roku spada. Obecnie aktywnych gospodarstw rolnych jest 1,5 miliona. Okazuje się jednak, że rolnicy uciekają z polskich wsi, bo liczba ta maleje o jakieś 80 tysięcy rocznie. Ci, którzy zostają to najczęściej osoby po 50 roku życia.

 

Wpływ na to ma brak perspektyw na komfortowe życie na wsi. Odpływ siły roboczej z tych terenów ma również związek z koniecznością wykonywania pracy fizycznej. Co więcej, okazuje się, że polscy rolnicy przeważnie prowadzą gospodarstwa indywidualne, które nie pozwalają przynosić zysków na zaspokajającym poziomie. Małe gospodarstwa zostały zdominowane przez sieciowe przedsiębiorstwa rolne.

 

Wiejska młodzież

Coraz mniej młodych osób wiąże swoją przyszłość z pracą na roli. Ta wymaga poświęcenia i doskonałej kondycji fizycznej. Co więcej, nie zawsze jest korzystna finansowo. Właśnie dlatego nowe pokolenia wyjeżdżają do miast w poszukiwaniu innego źródła utrzymania.

Polskie rolnictwo nie jest też wydajne, nie daje dobrych perspektyw młodym ludziom. Patrząc na całą branżę rolną, Polska plasuje się na samym końcu, biorąc pod uwagę wszystkie kraje Unii Europejskiej.

 

Światełko w tunelu

Problem z utrzymaniem stałych dochodów może się skończyć. Rolnicy mogą liczyć na unijne wsparcie. Możliwe jest otrzymanie dopłat i dotacji na konkretną działalność związaną z rolnictwem. Te pozwalają na zakup niezbędnych sprzętów czy nabycie kolejnych hektarów ziemi. Wylicza się, że wartość transferów, jakie napłynęły z środków unijnych dla polskich rolników, już dawno przekroczyła kwotę 130 miliardów złotych. To prawie trzy razy więcej niż wynosi polska składka do budżetu Unii.

 

Kolejną ofertę mają dla mieszkańców obszarów wiejskich banki. Te proponują dzisiaj kredyty dla rolników na korzystnych warunkach. To tzw. kredyty celowe, które uruchamiane są na preferencyjnych dla rolników zasadach. Rolnik może zaciągnąć tani kredyt na określony cel. Może ustalić dogodne warunki spłaty. Zabezpieczeniem jest w tym przypadku ziemia albo nabywany sprzęt. Właśnie dlatego banki są w stanie zaproponować klientom atrakcyjne finansowanie.

 

Statystyki

Wsparcie finansowe rolników może już niedługo trwale poprawić ich sytuację finansową. Obecnie z pracy na roli i utrzymywania własnego gospodarstwa rolnego żyje tylko 10% mieszkańców wsi. 30% to zaś pracownicy najemni, a pozostałą część stanowią renciści i emeryci.

 

Prognozuje się, że unijne wsparcie oraz dedykowane kredyty dla rolników w znaczny sposób wpłyną na poprawę ich sytuacji. To szansa na rozwój gospodarstw. Sami eksperci przyznają, że w polskim rolnictwie jest relatywnie dużo zaangażowanej siły roboczej, ale nadal wykazywane są zbyt niskie nakłady kapitałowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.