Soczewki – obalamy mity

Już prawie 20 lat mamy do czynienia na rynku z soczewkami kontaktowymi , a mimo to wciąż natykamy się na wiele nieprawdziwych informacji które wywołują u niektórych obawy co do ich noszenia.

 

Okulary są lepsze od soczewek

Soczewki lepsze od okularów

Nie prawda! Tradycyjne okulary rozpoczynają korekcję wady dopiero w odległości około dwóch centymetrów, a w przypadku soczewek korekcja następuje już na poziomie oka. Dzięki temu, iż soczewka przylega do rogówki i gwarantuje szerokie pole widzenia, dzieje się tak gdyż porusza się ona razem z gałką oczną eliminując w ten sposób tzw. „ślepe punkty” występujące w przypadku zwykłych okularów.

 

Soczewka szkodzi i wysusza oko

Starsze generacje soczewek nieco mniej zaawansowane technicznie gorzej przepuszczały tlen do rogówki czego efektem niejednokrotnie było piekące, podrażnione i zaczerwienione oko. Dziś stosuje się materiały hydrożelowe mające znacznie bardziej wydajne właściwości przepuszczania tlenu. A np. szkła kontaktowe Dailies wyposażone są dodatkowo  w specjalny system nawilżania o potrójnym działaniu ( Dailies AquaComfor Plus) dzięki któremu nasze oczy odświeżają się przy każdym mrugnięciu.

 

Nieprzyjemne i sprawiające ból zakładanie soczewki

Nie wątpliwie naturalnym odruchem jest lęk przed włożeniem sobie czegoś do oka. Kiedy jednak już będziemy mieli za sobą pierwszą próbę założenia soczewki uświadomimy sobie, że wcale nie jest to jakoś specjalnie nieprzyjemne i bardzo łatwo można się do tego przyzwyczaić. Jeśli jednak odczuwamy obawę przed jej pierwszym samodzielnym nałożeniem, zawsze możemy poprosić o to specjalistę u którego nabyliśmy owe soczewki.

 

Prezbiopia wyklucza stosowanie soczewek

Wspomniany termin związany jest  ze starzeniem się organizmu wywołującym zaburzenia widzenia nazywane  również „starczowzrocznością”. Korekcją tego schorzenia wymaga korzystania z innych okularów do patrzenia w dali oraz bliży. Najnowsze soczewki kontaktowe progresywne rozwiążą ten problem ( mają różną moc skupiającą) i bez problemu mogą być wykorzystywane przez osoby cierpiące na starczowzroczność.

 

Masz astygmatyzm – nie możesz nosić soczewek

Również ludzie z astygmatyzmem mogą uwolnić się od okularów, istnieją bowiem soczewki toryczne specjalnie przeznaczone dla takich osób. Lecz faktem jest, iż są one droższe od standardowych soczewek sferycznych.

 

Soczewki są bardzo drogie

Rzeczywiście kiedy soczewki były nowością i dopiero pojawiały się na rynku ich cena była sporym wydatkiem. Jednak w dzisiejszych czasach ich technologia produkcji rozwinęła się na tyle, iż cena stała się zdecydowanie bardziej przystępna. W przypadku najbardziej ekonomicznych wersji soczewek koszt dzienny ich użytkowania kształtuje się w granicach jednej złotówki.

 

Ogrom czasu jaki trzeba poświęcić na ich pielęgnację

Soczewki miesięczne czy dwutygodniowe nie wymagają zbyt wielkiej pielęgnacji, wystarczy je przemyć odpowiednim płynem i umieścić w czystym pojemniku. Cała procedura zajmie nam parę minut dziennie. Natomiast soczewki jednodniowe nie wymagają żadnej pielęgnacji, po prostu wyciągamy je i wyrzucamy. Są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osób które sporadycznie korzystają z soczewek na przykład podczas uprawiania sportu.

 

Mnóstwo ludzi na całym świecie z zadowoleniem korzysta z soczewek, więc nie daj się zmanipulować i zacznij nosić je i ty!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.