Opony samochodowe – jak o nie dbać?

Opony są jednym z najważniejszych elementów w samochodzie i od nich w dużej mierze zależy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Zobacz, jak dbać o nie dbać, by utrzymać je w dobrym stanie.

Procesu zużycia opon nie da się zatrzymać, ale z pewnością można go spowolnić. Wówczas z danego kompletu ogumienia, takiego jak Pirelli P Zero, będziesz cieszyć się nawet przez kilka sezonów. Podpowiadamy jak dbać o opony samochodowe. O czym nie wolno nam zapominać?

 

Podstawowe zasady pielęgnacji opon

 

  1. Regularnie kontroluj stan bieżnika. Pamiętaj, aby wymienić opony gdy ich głębokość osiągnie 1,6 mm.
  2. Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach raz w miesiącu. Optymalne ciśnienie opony powinno być dopasowane do pojazdu i to w jego parametrach należy szukać zalecanej liczby. Jeśli koła są niedopompowane, wydłuża się droga hamowania na mokrej nawierzchni. Z kolei zbyt duże ciśnienie w oponach zmniejsza przyczepność na drodze, powoduje spadek komfortu jazdy, wzmaga hałas czy przyczynia się do szybszego zużycia elementów zawieszenia.
  3. Pamiętaj o prawidłowym wyważeniu kół oraz geometrii ich osi. Regularna kontrola zawieszenia i zbieżność kół powinna mieć miejsce przynajmniej dwa razy w roku lub nawet częściej, kiedy eksploatacja samochodu jest wzmożona. Zaniedbanie odpowiedniego wyważenia kół może przyczynić się  do awarii zawieszenia czy układu kierowniczego.

 

Przechowywanie opon

Odpowiednie przechowywanie nieużywanych opon jest również bardzo ważne dla przedłużenia ich żywotności. Ważne jest, by nie leżały na sobie, ponieważ może to doprowadzić do ich odkształceń. Opony powinny być przechowywane także w suchym miejscu.

 

Środki do pielęgnacji opon

Pielęgnacja opony obejmuje dwa etapy: czyszczenie i jej zabezpieczenie.  Do każdej z tych czynności dedykowane są inne środki. Preparaty do czyszczenia mają za zadanie przede wszystkim oczyścić gumową powierzchnię z brudu i zanieczyszczeń. Natomiast zadaniem preparatów konserwujących jest zabezpieczenie gumy przed pękaniem i wysychaniem Pamiętaj żeby przed nałożeniem środków do pielęgnacji, najpierw dokładnie umyć i osuszyć opony.

Aby ułatwić czyszczenie i dobrze zakonserwować oponę, niektóre środki do pielęgnacji tzw. dressingi posiadają dodatek w postaci polimerów silikonu, dzięki którym skutecznie wnikają w strukturę opony, a także tworzą warstwę chroniącą przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Zarówno w sezonie letnim, jak i w okresie zimowym opony narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne i negatywne warunki atmosferyczne. Z tego względu specjalnych środków do pielęgnacji opon powinniśmy używać przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.