Lokata na 3 miesiące – Twój sposób na oszczędzanie

Każdy z nas zapewne choć raz w życiu zastanawiał się, jakby to było wygrać na loterii lub odziedziczyć spadek i zyskać dodatkowe pieniądze. Nasza wyobraźnia uruchamia się niemal natychmiast, przedstawiając nam wizję nowego samochodu, domu, wymarzonych wakacji i wielu, wielu innych mniejszych czy większych przyjemności, na które na co dzień nie możemy sobie pozwolić.

Niestety zazwyczaj te optymistyczne wizje pozostają w sferze marzeń, a sytuacje wyżej opisane zdarzają się tylko nielicznym szczęśliwym wybrańcom losu. Pomimo tego, że czasami zdarza nam się nagły przypływ większej gotówki związany ze sprzedażą auta, gruntów, a nawet spadkiem, zazwyczaj przeznaczamy ją na realizację mniej przyjemnych celów, jak np. spłata zadłużenia.

Niekiedy bywa też tak, że nie mamy sprecyzowanych planów co do przeznaczenia dodatkowych środków. W takiej sytuacji, zamiast przechowywać je w domu lub umieścić na niskooprocentowanym rachunku indywidualnym, warto pomyśleć o założeniu lokaty bankowej. Tego typu produkt, np. lokata na 3 miesiące, to świetny sposób na bezpieczne ulokowanie środków, a do tego skuteczna metoda na pomnożenie swoich oszczędności, które mają szansę spełnić przynajmniej część naszych marzeń. Jak znaleźć tą najlepszą lokatę?

Lokata bankowa – oszczędzanie w bezpiecznym wydaniu

Założenie lokaty bankowej jest najprostszym i jednym z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania naszych pieniędzy. Zwykle nie ponosimy z tytułu jej założenia żadnych dodatkowych kosztów. Lokata jest formą umowy z bankiem, zawieranej na określonych warunkach, do przestrzegania których zobowiązują się zainteresowane strony. My powierzamy bankowi na pewien czas konkretną kwotę, a bank w zamian za to zgadza się wypłacić należne nam odsetki za czas trwania lokaty.

Lokatę można założyć w różnych walutach, nie tylko w złotych, ale także euro, dolarach lub frankach szwajcarskich. Podczas trwania lokaty nie możemy powiększać ulokowanej sumy, ani wypłacać środków przed upływem wyznaczonego i zawartego w podpisanej umowie terminu. Każda placówka bankowa indywidualnie określa warunki, na jakich przyjmuje depozyty od klientów. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną ofertę, powinniśmy dobrze przemyśleć swoją decyzję i szczegółowo zapoznać się z zasadami intersującej nas propozycji lokaty.

Kilka słów na temat lokaty

Jeżeli pieniądze będą nam potrzebne w niedługim odstępie czasowym, powinniśmy zdecydować się na lokatę o krótkim terminie – optymalną jest lokata na 3 miesiące. W ofertach poszczególnych banków dostępne są również lokaty zawierane na dłuższy jak i krótszy termin niż 3 miesiące. Oprocentowanie każdej z nich uzależnione jest od wysokości deponowanej kwoty i okresu, na jaki ją zakładamy. Większość oferowanych przez banki trzymiesięcznych depozytów ma oprocentowanie stałe. To znaczy, że przez czas trwania lokaty, bank nie może go zmienić. Ma to swoją zaletę, gdyż z góry znamy nasz zysk.

Decydując się na założenie lokaty bankowej na 3 miesiące, dowiedzmy się, jak będzie wyglądał nasz zysk, gdy będziemy zmuszeni wypłacić ulokowane pieniądze przed upływem czasookresu lokaty – do jakiego poziomu obniża się oprocentowanie lokaty – czy jest całkowicie likwidowane, czy są jakieś dodatkowe opłaty. Bez względu na owe czynniki pamiętajmy, że nigdy nie tracimy kapitału początkowego, a jedynie odsetki, co stanowi wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla naszych finansów.

Wybierając ofertę banku, zorientujmy również, jakie formy rozdysponowania środków z lokaty po upływie czasu jej trwania pozostają do naszej dyspozycji. Zazwyczaj do wyboru klienta pozostaje kilka możliwości – w zależności od naszej decyzji lokata może być odnowiona wraz z odsetkami bądź odnowi się jedynie kapitał, a odsetki zostaną przelane na nasz rachunek lub też lokata wraz z upływem określonego terminu wygaśnie, bez możliwości jej odnowienia. Każda z opcji zostaje określona w umowie zawieranej z bankiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.