Leki, które można przyjmować w ciąży

Choroby w czasie trwania ciąży zawsze wzbudzają niepokój przyszłej mamy. Czy są leki, które można bezpiecznie stosować, nie zagrażając przy tym rozwojowi dziecka? Jak szybko wrócić do zdrowia? Okazuje się, że są skuteczne środki dla kobiet ciężarnych.

 

Łagodne przeziębienie

Najbardziej polecane są domowe sposoby. Herbata z imbirem, sok z cytryny, czosnek i długie wylegiwanie się pod ciepłą kołdrą. To metody niezawodne i w pełni bezpieczne dla kobiety i nienarodzonego jeszcze dziecka. Przyszła mama powinna jednak bacznie obserwować wszystkie sygnały.

 

Jeśli po kilku dniach naturalnej kuracji objawy nie znikną, wizyta u lekarza może okazać się konieczna. Ten przepisze preparaty na bazie wyciągów roślinnych – na przykład inhalacje z majerankiem czy eukaliptusem, syrop sosnowy, tymiankowy, sok z czarnej porzeczki albo malin.

 

Kiedy bierze nas grypa

Kobiety ciężarne mają nieco osłabioną odporność organizmu i niestety są bardziej podatne na infekcje różnego rodzaju. W niektórych przypadkach zachodzi nawet konieczność podania antybiotyku. Tego rodzaju leki wydawane mogą być tylko przez lekarza i dawkowane dokładnie według jego wskazań. Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie odbyć kurację lekami na bazie penicyliny.

 

Unika się za to środków farmakologicznych, które w swoim składzie zawierają tetracyklin i sulfonamidy. Zażywanie antybiotyków musi być poprzedzone konsultacją lekarską.

 

Coś na ból

Kobiety ciężarne zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami. Często cierpią z powodu migren czy bólu kręgosłupa. Przyszłe mamy mogą zażywać tabletki z paracetamolem. W ostatnim czasie na rynku leków OTC pojawił się też lek przeciwbólowy z ketoprofenem. Jeśli ktoś zastanawia się nad połączeniem ketoprofen a ciąża, podpowiadamy, że producent nie zaleca korzystania z tego środka jedynie w III trymestrze.

 

Przez całą ciążę kobieta powinna zaś zrezygnować z zażywania ibuprofenu. Co ważne, przed zażyciem środka przeciwbólowego należy zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nawet wtedy, gdy lek ma niwelować ból o lekkim albo umiarkowanym nasileniu. Ciężarna w pierwszej kolejności powinna skorzystać z naturalnych sposobów niwelowania bólu – czasem pomaga wyjście na spacer, gorąca kąpiel albo sen.

 

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?

Uznaje się, że kobieta powinna unikać zażywania jakichkolwiek leków pomiędzy 3 a 8 tygodniem ciąży. To wtedy jest ona najbardziej zagrożona. Z drugiej jednak strony w tym czasie jeszcze nie zawsze ciąża w ogóle zostaje rozpoznana.

 

Niektóre leki mogą też szkodliwie działać w poszczególnych okresach ciąży. Z ulotki leku niesteroidowego z ketoprofenem, w punkcie „ketoprofen a ciąża” dowiemy się, że nie zaleca się zażywania tabletki właśnie pod koniec ciąży. Wszystkie leki należy zawsze odpowiednio dawkować. Przyszła mama musi brać pod uwagę nie tylko swoje zdrowie, ale również rozwój swojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.