Jaką kurtkę zimową kupić, aby było ciepło

Każdego roku, gdy nadchodzi zima, zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej kurtki. Z pewnością robią to częściej kobiety niż mężczyźni, którzy rzadziej kupują tę część garderoby.  Mniejszą uwagę zwracają na trendy panujące w modzie na dany sezon, choć zaczyna się to zmieniać.

 

Jeśli chodzi o kurtki zimowe damskie, to ich mnogość modeli na rynku, przyprawia o zawrót głowy. Dlatego też przed takim zakupem warto się zastanowić, czym będziemy się kierować? Jaki wybrać fason, długość i kolor, co jest uzależnione od naszych upodobań, ale również od typu i proporcji naszej sylwetki. Czy stawiamy na wygląd, czy też bierzemy pod uwagę parametry decydujące o jej ciepłocie oraz odporności na wiatr, deszcz i śnieg?

 

Oto kurtki zimowe damskie w najpopularniejszych modelach

  • Anorak – to kurtka ciepła i pikowana z kapturem
  • Parka – ta kurtka jest dłuższym odpowiednikiem anoraku, kaptur ma futrzany i ciepłe wypełnienie. Damskie kurtki w tym fasonie zazwyczaj zwężane są w talii
  • Bombka – ten rodzaj kurtki tuszuje niedoskonałości w talii
  • Budrysówka – krój tej kurtki jest prosty, a długość sięga za biodra. Również posiada kaptur i zazwyczaj zapinana jest na kołki
  • Pilotka – jest to krótka ale ciepła kurtka

 

Funkcjonalność kurtek zimowych damskich

Decydując się na zakup kurtki, przede wszystkim zastanowić się nad jej funkcjonalnością. Powinna być dostosowana do warunków panujących w naszym klimacie podczas zimy. Czy też decydujemy się wyłącznie na ładny wygląd.

 

Materiały z jakich wykonuje się kurtki zimowe damskie

Czy zakupiona kurtka będzie w pełni funkcjonalna, czy tylko będzie przyciągała wzrok swoim wyglądem, zależy od użytych materiałów do jej wykonania.

Należy więc zwrócić przede wszystkim na rodzaj materiału, zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego. Ważne są też i inne elementy w takich kurtkach.

 

Jeśli chodzi o wierzchnie materiały, warto wiedzieć jaki dla nas będzie najodpowiedniejszy.

Poliester – kurtki z takiego materiału są ciepłe i odporne na opady atmosferyczne. Słabo wchłaniają wilgoć, nie gniotą się, łatwo zadbać o ich pielęgnację, mogą nam służyć kilka lat, a gładka powierzchnia nie powoduje zabrudzeń. Jedynym minusem jest jednak nieprzepuszczalność powietrza.

Poliamid i włókna akrylowe – kurtki z tych materiałów mają podobne właściwości, choć są bardziej wytrzymałe i odporne na tarcie oraz się nie elektryzują.

Lycra i Spandex – są zawsze domieszką i dodają odzieży elastyczności.

Jako wierzchni materiał kurtek wykorzystuje się również wełnę czy futro, jednak są to materiały związane wyłącznie z ciepłem i elegancją, lecz już mniej z funkcjonalnością.

 

Ważną rolę w kurtkach zimowych damskich, odgrywa również ocieplenie czyli materiał wewnętrzny.

Ocieplenie z poliestru łatwo się ogrzewa i utrzymuje ciepłotę kurtki, ale nie przepuszcza powietrza.

Naturalne ocieplenie pozwala naszej skórze na oddychanie, ale często może nas uczulać i mało jest odporne na warunki atmosferyczne.

Jeśli natomiast chodzi o inne elementy takich kurtek to lubiąc ciepło należy zwrócić uwagę na mankiety i wykończenia, ściągacze bardziej chronią przed zimnem, deszczem bądź śniegiem. Warto się również zastanowić wybierając kurtkę zimową, czy bardziej odpowiada nam stójka czy kaptur, a może jedno i drugie razem.

 

Po analizie powyższych  wiadomości można spokojnie udać się na zakupy, a wybór w sklepach na naszym rynku, jeśli chodzi o kurtki zimowe damskie, jest ogromny. Zarówno jeśli chodzi o fasony, kolorystykę jak też i wachlarz cenowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.