Co wiemy o funduszach inwestycyjnych?

Fundusze inwestycyjne są jednym z instrumentów inwestycyjnych, które służą możliwościom pomnażania oszczędności. W całej Europie cieszą się ogromną popularnością. Jednostki uczestnictwa w funduszach najczęściej nabywają Niemcy, Francuzi i Holendrzy. A jak mają się inwestycje tego rodzaju wśród Polaków? Okazuje się, że nadal pozostajemy daleko w tyle.

Fundusze inwestycyjne Polaków

Statystyki wskazują, że jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych nabył chociaż raz co piąty Polak. Nie jest to liczba, którą możemy się chwalić. Dobrą informacją jest natomiast fakt, że nawet 75% Polaków przyznaje, że zamierza właśnie tak zainwestować swoje oszczędności w najbliższym czasie albo na pewno zrobi to w przyszłości.

 

Co o funduszach inwestycyjnych myślą Polacy?

Niewielka popularność funduszy inwestycyjnych w Polsce podyktowana jest przede wszystkim sporą obawą o nasze oszczędności. Tylko połowa Polaków w ogóle posiada nadwyżkę pieniędzy, a środki te najczęściej nie przekraczają dwukrotnej wartości pensji.

 

Nic dziwnego, że obawiamy się ryzyka utraty wniesionego kapitału. Niestety fundusze inwestycyjne nie zawsze są przewidywalne. Z drugiej jednak strony osoby, jakie zdecydują się na tego rodzaju inwestycje, mają też szansę na szybki i duży zarobek. Wiedza w zakresie możliwych zysków nie jest jednak wśród Polaków tak duża. Informacje o funduszach sprowadzają się najczęściej do określenia sporego ryzyka inwestycyjnego.

 

Wiedza na temat funduszy inwestycyjnych

Podobno fundusze inwestycyjne są produktem tylko dla wybranych. Tych, którzy dysponują dużymi środkami. Nic bardziej mylnego, bo okazuje się, że udział w funduszach może wziąć praktycznie każdy z nas. Warto wiedzieć, że jednostki uczestnictwa można nabyć już za 50 złotych. Pamiętajmy jednak, że im więcej zainwestujemy, tym więcej możemy zyskać.

 

Niewiele osób wie również, że fundusze inwestycyjne można dostosować do indywidualnych potrzeb inwestora. Oznacza to, że możliwe jest nabycie całego portfela jednostek uczestnictwa w funduszach o różnej skali ryzyka utraty wniesionego kapitału.

 

Fakt, że instrument ten zawsze będzie wiązał się z agresywną formą pomnażania swoich pieniędzy, ale na rynku dostępne są fundusze bardziej bezpieczne i te obarczone większym ryzykiem. Fundusze można dobierać też ze względu na możliwe do osiągnięcia zyski – Polacy najczęściej wybierają te mniej agresywne, przy których zysk jest mniejszy, ale za to bardziej pewny do osiągnięcia.

 

Kto inwestuje w fundusze inwestycyjneKto inwestuje w fundusze inwestycyjne?

Badania dowodzą, że w fundusze inwestycyjne inwestują najczęściej zamożni Polacy, którzy przeznaczają na ten cel tylko część zgromadzonych oszczędności i nie boją się ryzyka utraty tych pieniędzy. Są to inwestorzy, którzy mają pełną świadomość ryzyka na rynku funduszy inwestycyjnych, ale również szans na duży zarobek.

 

Ci, którzy decydują się na zakup jednostek w funduszach inwestycyjnych to najczęściej osoby z wyższym wykształceniem, które posiadają wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania rynku finansowego. Dokładnie wiedzą, w jakie fundusze zainwestować, a kiedy wycofać swoje środki. Często są to również inwestorzy, którzy zakładają cały portfel funduszy inwestycyjnych, ale zarządzanie nim powierzają specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.