Armatura łazienkowa – jak wybrać odpowiednią?

Armatura  jest niezbędnym elementem wyposażenia łazienki. Obecnie na rynku dostępna jest duża ilość tego typu produktów. Zobacz czym się kierować przy zakupie baterii. Podpowiadamy jaką baterię i inne elementy armatury łazienkowej wybrać?

 

Wybór armatury powinien być przemyślany. Odpowiednio dobrana będzie zarazem ozdobą Twojej łazienki i wygodna. Produkowane obecnie baterie dodatkowo mogą oszczędzać wodę. Dzięki czemu uda Ci się obniżyć opłaty za media. Zobacz co warto wiedzieć przed zakupem baterii łazienkowej?

Bateria a sposób montażu

Kluczowy kryterium wyboru armatury jest sposób montażu baterii łazienkowej. Musisz zdecydować się czy może interesują Cię modne ostatnio baterie podtynkowe. Jeśli tak, pamiętaj, że musisz odpowiednio przystosować instalację wodną, a część elementów trzeba zamocować jeszcze przed wykonaniem okładzin ściennych. Decydując się z kolei na baterie wielootworowe, powinieneś dopasować do nich urządzenia sanitarne – z odpowiednio wyciętymi otworami montażowymi.

Baterie ścienne i sztorcowe

Ponadto baterie dzielimy na ścienne i stojące (tzw. sztorcowe). Pierwsze montuje się, gdy rury instalacji wodnej wyprowadzone są powyżej poziomu umywalki lub wanny, drugie – poniżej.

Montaż armatury ściennej jest bardziej skomplikowany. Baterię łazienkową mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody.

Wśród baterii sztorcowych najpopularniejsze są jednootworowe, w których mieszacz i wylewka są ze sobą połączone. Dostępne są również baterie dwu i więcej otworowe, składające się z oddzielnego mieszacza.

 

Głowice baterii łazienkowych

Obecnie głowice są przede wszystkim ceramiczne. To one w znacznym stopniu decydują o żywotności urządzenia. Często też właśnie na głowicach mocowane są pierścienie ograniczające wielkość strumienia – za ich sprawą trzeba pokonać specjalną blokadę, by popłynął większy. Niektóre modele baterii oszczędzających wodę mają natomiast przyciski na korpusie.

Bateria łazienkowa  a styl wnętrza

Wybierając odpowiednią armaturę należy także pamiętać, że musi być ona jednocześnie funkcjonalna i dopasowana do wnętrza. Armatura łazienkowa powinna być dobrana do stylistyki i gabarytów łazienkowych sprzętów. Źle dobrane są nie tylko niezbyt estetyczne, ale też niewygodne.

Obecnie producenci oferują najczęściej w seriach wszystkie rodzaje baterii łazienkowych. Aby bez problemu skompletować zestaw odpowiadający naszym wymaganiom należy kierować się zasadą, że powinna ona być atrakcyjna wizualnie, ponadczasowa, a przy tym wygodna w użytkowaniu i trwała. Klasyczne modele armatury cieszą się największym powodzeniem, ponieważ pasują do wnętrz w różnych stylach, są uniwersalne i praktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.